• Egerszalok - Hotel Saliris****

  Nowy luksusowy hotel oddany do użytku w 2011r. usytuowany jest w pięknej scenerii, na terenie rozległego parku w Egerszalok, 6km od Egeru
 • Hajduszoboszlo - Aquapark

  Aquapark w Hajduszoboszlo. Wiele atrakcji, zarówno dzla dzieci jak i dla dorosłych.
 • Kąpielisko Hajduszoboszlo

  Sztuczna plaża na kąpielisku w Hajduszoboszlo.
 • Aquapark w Hajduszoboszlo

  Ogromne zjeżdżalnie w Aquaparku w Hajduszoboszlo. Niezapomniane wrażenia dla dzieci i dla dorosłych.
 • Hajduszoboszlo - Hotel Aquasol ****

  Najbardziej popularny hotel wśród turystów odwiedzających Hajduszoboszlo. Położony bezpośrednio przy kąpielisku. W cenie wejście na kąpielisko i do Aqua Palace.
 • Heviz - jezioro termalne

  Jedyne w Europie jezioro pochodzenia wulkanicznego z wodą termalną. Doskonałe miejsce na wypoczynek i podreperowanie stanu swojego zdrowia.
 • Bük - kąpielisko miejskie

  Bük - jeden z największych kurortów Węgier, położony w zachodniej części Węgier. Oferuje wysoki standard usług. Świetne piejsce wypadowe do zwiedzania Budapesztu, Wiednia, czy wycieczkę nad Balaton i Heviz.
 • Zapraszamy do ZALAKAROS

  Zalakaros - Hotel Karos SPA ****

  Podczas jednego urlopu możesz odpoczywać na kąpieliskach termalnych, nad Balatonem oraz wykąpać się w jeziorze termalnym w Heviz.
 • Zapraszamy do ZALAKAROS

  Zalakaros - Hotel MenDan ****

  Podczas jednego urlopu możesz odpoczywać na kąpieliskach termalnych, nad Balatonem oraz wykąpać się w jeziorze termalnym w Heviz.
 • Uroczy Eger zaprasza

  Eger to jedno z najpiękniejszych miast na Węgrzech. Tutaj z pewnością nie będziesz się nudzić. Do południa kąpiele na basenach termalnych, a po południu spacer urokliwymi uliczkami Egeru, lampka egerskiego wina w jednej z tutejszych licznych winiarni, do wyboru wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych.

Węgry

 

Węgry to średniej wielkości kraj położony w centrum Europy ¦rodkowej zaledwie 300 km od polskiej granicy. Węgry mają powierzchnię 93 tys. km2, tj. około 1/4 powierzchni Polski. Zamieszkują je ponad 10 mln mieszkańców. Stolicą Węgier jest Budapeszt liczący ok. 2 mln mieszkańców, językiem urzędowym jest język węgierski, a obowiązującą walutą forint węgierski

Węgry mają ciepły, umiarkowany klimat. Roczna ilość słonecznych godzin przekracza 1800, a średnia temperatura w lipcu to około 25oC. Latem nie rzadko upały przekraczają 30oC, ale pomimo to jest to doskonały klimat na wypoczynek.

Węgry to kraj ludzi życzliwych i gościnnych. Mnóstwo tu atrakcji turystycznych, oraz wspaniałych miejsc do wypoczynku. Na szczególną uwagę zasługują lecznicze Ľródła termalne, doskonale oddziaływujące tak na ludzi cierpiących na różnorodne schorzenia, jak i profilaktycznie na ludzi zdrowych. Kolejna atrakcja Węgier to oczywiście Balaton.

Węgry - 12 atutów

 1. Węgierska gościnność
 2. Tysiącletnia kultura
 3. Niezmącona przyroda
 4. Kraj wód leczniczych
 5. Pulsujące życie kulturalne
 6. Budapeszt, królową Dunaju
 7. Balaton
 8. Miejsca zaliczane do dziedzictwa kulturowego świata
 9. Barwna sztuka ludowa
 10. Sport i aktywny wypoczynek
 11. Pikantne posiłki, wspaniałe wina
 12. Atrakcyjne zakupy
 13. Jak dojechać na Węgry

 

1. Węgierska gościnność

Jacy są Węgrzy? Barwni, różnorodni. W 896 roku pogańskie plemiona wędrujące z Azji do Niecki Karpackiej, spoiły się z żyjącymi na tych terenach mniejszymi i większymi grupami narodowościowymi. Historia mówi, że z czasem nie tylko z sąsiednich krajów, ale i z daleka zapraszano tu zakonników, nauczycieli, artystów, osadników, którzy swoją kulturą i zwyczajami wzbogacali "węgierskość". Zdaniem zagranicy, Węgrzy są narodem pomysłowym, zdolnym, wesołym, romantycznym a przede wszystkim serdecznym.


2. Tysiącletnia kultura

Zjednoczyły się tu wpływy kultury wschodu i zachodu i tradycjami tysiącletniego państwa. Pamiątki Imperium Rzymskiego, budynki z czasów 150 letniego panowania Turków, małe średniowieczne kościółki i wspaniałe bazyliki, ruiny zdobiące szczyty gór i pełne pompy pałace, świadczą o burzliwej historii. Cztery miasta królewskie, to cztery stolice państwa w średniowieczu - Esztergom, Szekesfehervar, Buda i Visegrad, jak również Veszprem, miasto nie jednej królowej. Gyór, Vac i Eger, które do dnia dzisiejszego zachowały barokowe śródmieścia, zbudowany wokół zamku Kó'szeg oraz otoczony murami obronnymi Sopran, śródziemnomorski nastrój w Szentendre i w Pecs, lub odtwarzający rolę ośrodka kulturalnego Szeged, zabytki, muzea i bogactwo imprez w Debrecen, wszystko to zapewnia przyjezdnym pobyt pełen wrażeń.

3. Niezmącona przyroda

Węgry mają wyjątkowe bogactwo przyrody. Jeśli połączylibyśmy wszystkie obecne tereny pod ochroną, obszary chronionej przyrody, to otrzymamy teren 520 tysięcy hektarów, który mógłby konkurować z największym parkiem narodowym świata. W dziewięciu parkach narodowych jest teren dzikich rzek, łagodnych wzniesień, obszarów z jeziorami, są zbocza górskie porośnięte gęsto lasami, niekończące się równiny i niespotykane bogactwo okolic krasowych. Miłośnikom wycieczek pieszych lub rowerowych, fotografującym przyrodę lub ornitologom, pomogą tablice informacyjne i wyznaczone ścieżki.

4. Kraj wód leczniczych

Możliwe, że na Węgrzech pod ziemią znajduje się ukryte morze z wodą leczniczą. Faktem jest jednak, że gdziekolwiek się wierci, natrafia się na Ľródła cieplicowe. Z odkrytych do tej pory 1300 Ľródeł, w Budapeszcie znajduje się ich 80. Blisko w 70 miejscowościach przy wodach zbudowano kąpieliska lecznicze, baseny lecznicze lub termalne, pływalnie lub hotele zdrojowe. Są wody leczące reumatyzm, choroby narządów ruchu, choroby skórne, dolegliwości kobiece, stany zapalne, choroby układu trawienia oraz dolegliwości kostne i systemu nerwowego. Odpowiednia kuracja może być stosowana jako forma rehabilitacji lub jako skuteczna prewencja, gdyż nie trzeba być chorym, aby korzystać ze zbawiennych wpływów tego wartościowego bogactwa natury.

5. Pulsujące życie kulturalne

Węgry, kraj Bartoka i Kodalya, to potęga muzyczna, l nie tylko w muzyce poważnej jest potęgą, kto by nie znał takich znanych operetek jak Księżniczka Czardasza lub Wesoła Wdówka? Nieodłącznym elementem nastrojowej kolacji jest muzyka cygańska, a programu folklorystycznego pełne werwy tańce węgierskie. Do Budapeszteńskiego Festiwalu Wiosennego, trwającego dwa tygodnie w marcu, dołącza się 11 innych miast. Wspomnieć należy też majowy Festiwal Balatonu lub sierpniowy Festiwal Opery i Baletu w Budapeszcie, Imprezy Teatralne na wolnym powietrzu w Szeged, Dni Artystyczne Zempleni w Sarospatak lub Letni Festiwal Żydowski, w którym bierze udział kilka miast. W wielu kościołach oraz pałacach organizowane są stałe koncerty. Aż trudno wprost wybrać.

6. Budapeszt, królową Dunaju

Nie przypadkowo jest ta nazwa. Dzięki wspaniałemu położeniu, Budapeszt zalicza się do jednych z najładniejszych miast świata. Modry, szeroki i kręty Dunaj rozdziela górzystą połałdowaną Budę od płaskiego Pesztu. Groty, lecznicze Ľródła cieplicowe, tereny pod ochroną - wszystko to znajdziemy w 2 milionowym pulsującym życiem mieście. Wśród zabytków godny uwagi jest zarówno amfiteatr z czasów rzymskich jak i łaĽnie tureckie, czy też architektura w stylu węgierskiej secesji. Teatry, sale koncertowe, opera, kawiarnie, kluby jazzowe miasta, dają wrażenie aż przesytu. Jest tylko jedno, czego nie można robić w Budapeszcie - nie można się nudzić.

7. Balaton

Balaton jest największym ciepłym jeziorem ¦rodkowej Europy. Rodziny z małymi dziećmi szczególnie upodobały sobie płytki, południowy brzeg. Stronę północną jeziora, z wodą głębszą, otaczają wzgórza powulkaniczne. Warto wejść na górę Badacsony lub na górę ¦więtego Jerzego do tzw. bazaltowych organów, delektując się w międzyczasie najlepszymi winami. Pełne ruchu plaże dzieli zaledwie kilka kilometrów od Parku Narodowego, gdzie zwiedzających wzgórza Balatonu zauroczą niespotykane formacje skalne oraz świat zwierząt i roślin. Na półwyspie Tihany, już 900 lat temu zbudowano kościół i opactwo. Najstarszym miastem okolic jeziora jest Keszthely, który ze wspaniałym barokowym pałacem, średniowiecznym gotyckim kościołem i muzeami może być celem nie tylko letniego odpoczynku. Pobliskie termiczne jezioro w Hevfz znajduje się w prawdziwym dawnym kraterze wulkanu. Woda o temperaturze 38 °C, oraz błota o właściwościach leczniczych, skutecznie działają na schorzenia narządów ruchu.

8. Miejsca zaliczane do dziedzictwa kulturowego świata

Węgry są dumne z 6 takich miejsc, które zostały uznane przez UNESCO jako Dziedzictwo ¦wiata, jako wartości godne ochrony. Dwa z nich to największy w ¦rodkowej Europie system grot stalaktytowych w Aggtelek oraz skarb natury, puszta w Hortobagy, która jednocześnie jest Parkiem Narodowym. W dziedzinie architektury do dziedzictwa świata zaliczane są: odkryte w Pecsu malowane komory grobowcowe na cmentarzu starochrześcijańskim, liczące tysiąc lat opactwo w Pannonhalmie, panorama Budy ze Wzgórzem Zamkowym i Góra Gellerta z Cytadelą oraz średniowieczne formy osiedli, budownictwo ludowe w strzegącej tradycji małej wiosce Hollókó.

9. Barwna sztuka ludowa

Pożegnanie zimy, powitanie wiosny, żniwa latem lub winobranie jesienią, to okazje do zabaw i wesołości. Jednak większość tradycji łączy się ze świętami - Wielkanocą, Zielonymi ¦wiątkami, Bożym Narodzeniem. Z tych okazji i dzisiaj mieszkańcy wsi, pielęgnujący swoje dziedzictwo, wkładają ozdobne stroje ludowe. Sztuka ludowa jest bardzo bogata, w zależności od regionu, różni się zarówno motywami jak i kolorystyką. Najbardziej znane są motywy "kalocsai", które nie tylko występują na strojach i haftach, lecz także tymi samymi motywami z nieprawdopodobną wprost zręcznością malowane są i ściany. Równie bogata kolorystycznie jest sztuka "matyó", którą podziwiać można w muzeum w Mezókóvesd. Najpiękniejsze budownictwo ludowe prezentują muzea na wolnym powietrzu i skanseny, znajdujące się w wielu miejscach kraju.

10. Sport i aktywny wypoczynek

Na Węgrzech swobodnie można jeĽdzić konno w plenerze, ogrodzenia i tablice zabraniające wstępu nie stoją na przeszkodzie. Odpowiedni poziom baz konnych, stadniny i doświadczeni fachowcy są do dyspozycji miłośników tej formy wypoczynku. Zróżnicowanie terenów - pofałdowane, górzyste jak i zupełnie równinne zapewniają pełne wrażeń wycieczki dla turystów na rowerach. Miłośnicy pieszych wędrówek, korzystać mogą z wyznaczonych tras o łącznej długości 11000 kilometrów, które wiodą w większości po wzniesieniach i terenach górzystych. Na amatorów wędkarstwa i sportów wodnych oczekują jeziora oraz różniące się warunkami mniejsze i większe rzeki. Na Jeziorze Cisa (Tisza-tó) można korzystać nawet z motorówek i jet-ski. Miłośnicy golfu mają na Węgrzech do dyspozycji dwa pola golfowe w Budapeszcie oraz dziewięć na prowincji.

11. Pikantne posiłki, wspaniałe wina

Czy wiecie, że prawdziwy gulasz to zupa? I najsmaczniejsza jest wtedy, gdy gotuje się na wolnym powietrzu w kociołku nad ogniskiem. Smak i czerwień papryki jest ważnym składnikiem wielu węgierskich potraw. Kuchnia węgierska zawdzięcza swą popularność bogactwu smaków. Podczas wędrówek po kraju wszędzie warto spróbować miejscowych specjalności, w zależności od regionu różna jest kuchnia. Inna jest na nizinie, na górskich terenach północnych Węgier i znów inna w krainie zadunajskiej. Specjalności kuchni doskonale harmonizują z propozycjami 22 regionów win. Wśród win znajdziemy nie jedno zwane Hungaricum, co oznacza, że istnieje ono jedynie na Węgrzech.  Przykładem, jak duże znaczenie odgrywają w życiu Węgrów dobre posiłki i wina, są niewątpliwie związane z nimi imprezy. Odbywają się konkursy gotowania zupy rybnej, konkursy robienia kiełbas, festiwale cebuli i papryki, dni jabłek, arbuzów, festiwal czereśni, nie omijając oczywiście wesołych uroczystości winobrania oraz festiwali wina i szampana.

12. Atrakcyjne zakupy

Każdy chce przywieĽć z podróży prezent czy choćby drobną pamiątkę. Typowym węgierskim przedmiotem jest ręcznie malowana porcelana, koronki i oczywiście przedmioty sztuki ludowej: samodziały, hafty, wyroby garncarskie. Pomysłowym prezentem może być przepis kulinarny z załączoną czerwoną papryką lub dobre gatunkowo wino oraz owocowa palinka. W Budapeszcie oraz na prowincji, w powstających coraz to nowych super marketach lub w eleganckich sklepach śródmieścia Pesztu, obok produktów węgierskich znaleĽć można również towary niemal że z całego świata, a sklepy tax free proponują zakupy po przystępnych cenach.

 

 

 

Opinie i komentarze

Euro zgodnie z kursem Banku BGŻ sprzedaż. UWAGA! Najlepsze hotele z dużymi zniżkami dla dzieci w cenie zbliżonej do ceny prywatnych apartamentów. Chętnie doradzimy. Tel.59 8426103 lub 59 8414675.
X Zamknij

Strona wykorzystuje pliki cookies.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies